  • PMC-1401TS2025
PMC-1401TS2025
advertisement
Manufacturer No:
PMC-1401TS2025
Manufacturer:
PIC GmbH
HK JDW NO:
617-PMC-1401TS2025
Package:
Datasheet:
PMC-1401TS2025
Description:
STANDARD SMD REED SWITCH PITCH 1
Step5Bar-code shipping tag
PMC-1401TS2025
    Select All
  • Power - Rated
    10W
  • Size - Body
    0.559Lx0.098W x 0.118 H 14.20mmx2.50mmx3.00mm
  • Current - Switching
    1A AC/DC
  • Operate Range
    20 ~ 25AT
  • Current - Carry
    1.2A AC/DC
  • Voltage - Switching AC
    140V
  • Voltage - Switching DC
    200V
  • Release Range
    4AT
  • Length - Overall
    0.724 18.40mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -60°C~155°C