  • PM20-12D12
PM20-12D12
advertisement
Manufacturer No:
PM20-12D12
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-PM20-12D12
Package:
8-DIP Module, 7 Leads
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PM20-12D12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP Module, 7 Leads
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~60°C
  • Series
    PM
  • Size / Dimension
    2.00Lx1.60W x 0.33 H 50.8mmx40.6mmx8.5mm
  • Feature
    OVP, SCP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Isolated Module
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    20W
  • Number of Outputs
    2
  • Voltage - Isolation
    700V
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    12V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Current - Output (Max)
    830mA 830mA
  • Output Current
    83mA
  • Output Power
    20W
  • Voltage - Output 2
  • Current - Output 1
    830mA
  • Height
    8.382mm
  • Length
    50.8mm
  • Width
    40.64mm