  • PLZ4V3B-HG3/H
PLZ4V3B-HG3/H
advertisement
Manufacturer No:
PLZ4V3B-HG3/H
HK JDW NO:
884-PLZ4V3B-HG3/H
Package:
DO-219AC
Datasheet:
PLZ4V3B-HG3/H
Description:
DIODE ZENER 4.3V 960MW DO219AC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PLZ4V3B-HG3/H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-219AC
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, PLZ
  • Tolerance
    ±3.02%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Reference Standard
    AEC-Q101; IEC-61000-4-2, 4-5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.96W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    960mW
  • Impedance-Max
    40Ohm
  • Reference Voltage
    4.3V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    4.3V
  • Working Test Current
    20mA