  • PLS6005020
PLS6005020
advertisement
Manufacturer No:
PLS6005020
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-PLS6005020
Package:
Datasheet:
PLS6005020
Description:
600W PROGRAMMABLE PSU
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PLS6005020
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Series
    PLS600
  • Size / Dimension
    10.30Lx8.82W x 1.73 H 261.6mmx224.0mmx43.9mm
  • Feature
    GPIB, LAN Interface, Programmable, Regulated, Remote Control, USB Interface
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Rack Mount (AC to DC)
  • Power (Watts)
    600W
  • Voltage - Supply
    100V~240VAC
  • Number of Outputs
    1
  • Current - Output
    20A
  • Voltage - Output
    50VDC
  • Display Type
    LED
  • Number of Characters
    16 (2)
  • Ripple
    100mV rms, 100mV p-p
  • Voltage Regulation - Line
    25mV
  • Accuracy - Voltmeter; Ammeter
    0.1% + 25mV; 0.1% + 40mA
  • Current Regulation - Line
    15mA