  • PK14-14R-X
PK14-14R-X
advertisement
Manufacturer No:
PK14-14R-X
HK JDW NO:
583-PK14-14R-X
Package:
Datasheet:
PK14-14R-X
Description:
Ring Tongue Terminal 14-18AWG 27.43mm 11.68mm Tin
Step5Bar-code shipping tag
PK14-14R-X
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Part Status
    Obsolete
    Natural, Blue Stripe
  • Contact Finish
  • Wire Gauge (Max)
    18 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Insulation Diameter
    0.162 (4.11mm)
  • Stud/Tab Size
    1/4 Stud
  • Length
    27.432mm
  • Thickness
    0.030 0.76mm
  • Length - Overall
    1.080 27.43mm
  • Width - Outer Edges
    0.460 11.68mm