  • PIS2816-151M-04
PIS2816-151M-04
advertisement
Manufacturer No:
PIS2816-151M-04
Manufacturer:
Fastron Technology
HK JDW NO:
3540-PIS2816-151M-04
Package:
SMD/SMT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PIS2816-151M-04
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Steel
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Resistance
    880MOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    7.5mm
  • Current Rating
    460mA
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    150 μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    880MOhm
  • Rated Current-Max
    0.46A
  • Inductance-Nom (L)
    150 µH
  • DC Current
    460mA
  • Height
    4.7mm
  • Length
    7.5mm
  • Width
    7.5mm