  • PIC32MZ1024EFG100T-250I/PT
PIC32MZ1024EFG100T-250I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC32MZ1024EFG100T-250I/PT
HK JDW NO:
536-PIC32MZ1024EFG100T-250I/PT
Package:
100-TQFP
Description:
1MB 1M x 8 FLASH MIPS32® M-Class 32-Bit Microcontroller PIC® 32MZ Series PIC32MZ1024EFG 3.3V 100-TQFP
Quantity:
In Stock : 13513
Step5Bar-code shipping tag
PIC32MZ1024EFG100T-250I/PT
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® 32MZ
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Base Part Number
    PIC32MZ1024EFG
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G100
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.1V
  • Number of I/O
    78
  • Speed
    250MHz
  • RAM Size
    512K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.1V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    MIPS32® M-Class
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    64MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    1MB 1M x 8
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, PMP, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 40x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Screening Level
    TS 16949
  • Length
    12mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    12mm