  • PIC32MZ1024EFE144-I/JWX
PIC32MZ1024EFE144-I/JWX
advertisement
Manufacturer No:
PIC32MZ1024EFE144-I/JWX
HK JDW NO:
536-PIC32MZ1024EFE144-I/JWX
Package:
144-TFBGA
Description:
1MB 1M x 8 FLASH MIPS32® M-Class 32-Bit Microcontroller PIC® 32MZ Series PIC32MZ1024EFE 3.3V 144-TFBGA
Quantity:
In Stock : 10887
Step5Bar-code shipping tag
PIC32MZ1024EFE144-I/JWX
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    144-TFBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Number of Terminations
    144
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BUTT
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    PIC32MZ1024EFE
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B144
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.1V
  • Number of I/O
    120
  • Speed
    200MHz
  • RAM Size
    256K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.1V~3.6V
  • Core Processor
    MIPS32® M-Class
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    64MHz
  • Program Memory Size
    1MB 1M x 8
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, PMP, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
  • Data Converter
    A/D 48x12b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Screening Level
    TS 16949
  • Length
    7mm
  • Height Seated (Max)
    1.02mm
  • Width
    7mm