  • PIC32MZ1024ECG064-I/MR
PIC32MZ1024ECG064-I/MR
advertisement
Manufacturer No:
PIC32MZ1024ECG064-I/MR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC32MZ1024ECG064-I/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Description:
1MB 1M x 8 FLASH MIPS32® microAptiv™ 32-Bit Microcontroller PIC® 32MZ Series PIC32MZ1024ECG 64 Pin 200MHz 3.3V 64-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 211
Step5Bar-code shipping tag
PIC32MZ1024ECG064-I/MR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    64
  • Weight
    206.29948mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® 32MZ
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    200MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC32MZ1024ECG
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2.5/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Interface
    Ethernet, I2C, I2S, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    1MB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    53
  • RAM Size
    512K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    MIPS32® microAptiv™
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    1MB 1M x 8
  • Connectivity
    Ethernet, I2C, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 24x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    9
  • ROM (words)
    262144
  • Core Architecture
    PIC
  • On Chip Program ROM Width
    32
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    46
  • Number of ADC Channels
    24
  • Height Seated (Max)
    1mm