  • PIC32MX460F512L-80V/PT
PIC32MX460F512L-80V/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC32MX460F512L-80V/PT
HK JDW NO:
536-PIC32MX460F512L-80V/PT
Package:
100-TQFP
Description:
512KB 512K x 8 FLASH MIPS32? M4K? 32-Bit Microcontroller PIC? 32MX Series PIC32MX460F512L 100 Pin 80MHz 3.3V 100-TQFP
Quantity:
In Stock : 7322
Purchasing and Inquiry
PIC32MX460F512L-80V/PT Overview
To save space, it is included in the 100-TQFP package. Using Surface Mount, it is mounted. This item can be found in package Tray. A core processor of MIPS32? M4K? is present in the device. Maintain a temperature of -40°C~105°C TA while working. FLASH is its program memory type. It has a number of 85I/Os. It has a base part number of PIC32MX460F512L that can be used to find other components that are comparable. At QUAD, its terminals are located. As far as terminations are concerned, there are 100 terminations present. An electrical component such as this is included in the series PIC? 32MX. This is due to the fact that the supply voltage is 3.3V, resulting in high efficiency. As for the uPs/uCs/peripheral ICs, this gadget has MICROCONTROLLER, RISC. For its construction, 100 pins are used. This mount is done in accordance with the method of Surface Mount. Data and programs may be stored on the devices which have a memory size of 512kB. PIC is its core architecture. At a frequency of 80MHz, it can achieve excellent efficiency. A chip with 5 programmable inputs/outputs is available. An oscillator of type Internal is used.
PIC32MX460F512L-80V/PT Features
100-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
PIC32MX460F512L-80V/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC32MX460F512L-80V/PT Microcontroller applications.
  • Entertainment-radios, CD players, televisions
  • Medical instruments chromatographs
  • Refrigerators
  • ECG machine
  • Virtual reality VR robots
  • Information appliances (networking of household appliances)
  • Dryers
  • Washing machine
  • Firewalls
  • Home video and audio
Step5Bar-code shipping tag
PIC32MX460F512L-80V/PT
    32b
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
    NO
  • Core Architecture
    PIC
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Screening Level
    ISO/TS-16949
  • Number of Programmable I/O
    5
  • Number of UART Channels
    2
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
    e3
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Frequency
    80MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    PIC32MX460F512L
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, RS-232, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    512kB
  • Number of I/O
    85
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~3.6V