  • PIC32MX420F032H-40I/MR
PIC32MX420F032H-40I/MR
advertisement
Manufacturer No:
PIC32MX420F032H-40I/MR
HK JDW NO:
536-PIC32MX420F032H-40I/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Description:
32KB 32K x 8 FLASH MIPS32? M4K? 32-Bit Microcontroller PIC? 32MX Series PIC32MX420F032H 64 Pin 40MHz 3.3V 64-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC32MX420F032H-40I/MR Overview
For space savings, it is available in the 64-VFQFN Exposed Pad package. This is mounted using the Surface Mount method. This item can be found in package Tube. With a processor of MIPS32? M4K? cores, the device is powered. When working, the temperature should be kept at -40°C~85°C TA. In terms of its program memory type, it is FLASH. There are 53 I/Os on the board. A component with the same part number as PIC32MX420F032H can be compared to other similar components. The terminals are positioned at QUAD. This circuit consists of 64 terminationals. The PIC? 32MX series includes this electrical component. As a result of the 3.3V supply voltage, high efficiency is possible. In this gadget, MICROCONTROLLER, RISC is the device's uPs/uCs/Peripheral IC. For its construction, 64 pins are used. The mounting of this device is carried out following the method of Surface Mount. In total, it has 64 pins. Subcategory Microcontrollers includes this component. In the device, there is a memory capacity of 32kB which may be used to store programs and data. PIC is its core architecture. At a frequency of 40MHz, it exhibits excellent efficiency. PIC CPUs are included in this part. The number of programmable inputs and outputs is 51. Using a Internal oscillator type, it works well.
PIC32MX420F032H-40I/MR Features
64-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC32MX420F032H-40I/MR Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC32MX420F032H-40I/MR Microcontroller applications.
  • Temperature sensing and controlling devices
  • Home video and audio
  • Speed meter
  • Light sensing & controlling devices
  • Routers
  • Embedded gateways
  • Wastewater treatment
  • Firewalls
  • Multi-meter
  • Ipod
Step5Bar-code shipping tag
PIC32MX420F032H-40I/MR
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    64
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    40MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC32MX420F032H
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    53
  • Speed
    80 MHz
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    32
  • Core Processor
    MIPS32® M4K™
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 16x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    32b
  • Density
    256 kb
  • Core Architecture
    PIC
  • CPU Family
    PIC
  • Number of A/D Converters
    1
  • Number of Programmable I/O
    51
  • Number of ADC Channels
    16
  • Number of PWM Channels
    5
  • Number of USB Channels
    2
  • Height
    939.8μm
  • Length
    8.9916mm
  • Width
    8.9916mm