  • PIC32MX120F032DT-50I/TL
PIC32MX120F032DT-50I/TL
advertisement
Manufacturer No:
PIC32MX120F032DT-50I/TL
HK JDW NO:
536-PIC32MX120F032DT-50I/TL
Package:
44-VFTLA Exposed Pad
Description:
32KB 32K x 8 FLASH MIPS32® M4K™ 32-Bit Microcontroller PIC® 32MX Series PIC32MX120F032D 50MHz 3.3V 44-VFTLA Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 17607
Step5Bar-code shipping tag
PIC32MX120F032DT-50I/TL
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    44-VFTLA Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® 32MX
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BUTT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    50MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    PIC32MX120F032D
  • JESD-30 Code
    S-XBCC-B44
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Number of I/O
    35
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~3.6V
  • Core Processor
    MIPS32® M4K™
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    30mA
  • Data Converter
    A/D 13x10b
  • DAC Channels
    NO
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • CPU Family
    PIC
  • Screening Level
    TS 16949
  • Number of UART Channels
    2
  • Length
    6mm
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Width
    6mm