  • PIC32MM0128GPM028T-I/ML
PIC32MM0128GPM028T-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC32MM0128GPM028T-I/ML
HK JDW NO:
536-PIC32MM0128GPM028T-I/ML
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Description:
128KB 128K x 8 FLASH MIPS32® microAptiv™ 32-Bit Microcontroller PIC® 32MM Series PIC32MM0128GPM 3.3V 28-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 12092
Step5Bar-code shipping tag
PIC32MM0128GPM028T-I/ML
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    PIC® 32MM
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    PIC32MM0128GPM
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of I/O
    21
  • Speed
    25MHz
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, I2S, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    48MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
    IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 12x10/12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Screening Level
    TS 16949
  • Length
    6mm
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Width
    6mm