  • PIC24FJ32MC104T-E/TL
PIC24FJ32MC104T-E/TL
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ32MC104T-E/TL
HK JDW NO:
536-PIC24FJ32MC104T-E/TL
Package:
44-VFTLA Exposed Pad
Description:
32KB 11K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F Series PIC24FJ32MC104 44 Pin 3.3V 44-VFTLA Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 16280
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ32MC104T-E/TL
    Select All
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 11K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 14x10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    1
  • ROM (words)
    32768
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • CPU Family
    PIC
  • Max Frequency
    32MHz
  • Low Power Mode
  • Integrated Cache
  • On Chip Data RAM Width
    16
  • Length
    6mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    44-VFTLA Exposed Pad
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    PIC24FJ32MC104
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    35
  • Speed
    16 MIPs
  • RAM Size
    1K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V