  • PIC24FJ128GA202T-I/SO
PIC24FJ128GA202T-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ128GA202T-I/SO
HK JDW NO:
536-PIC24FJ128GA202T-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
128KB 43K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 24F Series PIC24FJ128GA202 28 Pin 32MHz 3.3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 12767
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ128GA202T-I/SO
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC24FJ128GA202
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, SPI, UART
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    21
  • Speed
    8 MHz
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    AES, Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    128KB 43K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SmartCard, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 10x10b/12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    YES
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    131072
  • Length
    17.9mm