  • PIC24FJ1024GA610-E/PT
PIC24FJ1024GA610-E/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ1024GA610-E/PT
HK JDW NO:
536-PIC24FJ1024GA610-E/PT
Package:
100-TQFP
Datasheet:
Description:
1MB 341.5K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F Series 3.3V 100-TQFP
Quantity:
In Stock : 4621
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ1024GA610-E/PT
    Select All
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of I/O
    85
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Size
    1MB 341.5K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 24x12b SAR
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Address Bus Width
    24
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Screening Level
    ISO/TS-16949
  • External Data Bus Width
    16
  • RAM (bytes)
    32768
  • Length
    12mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    12mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Additional Feature
    ITS ALSO AVAILABLE WITH 24-CH 10-BIT
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm