  • PIC24EP64GP206-I/MR
PIC24EP64GP206-I/MR
advertisement
Manufacturer No:
PIC24EP64GP206-I/MR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC24EP64GP206-I/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Description:
64KB 22K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC? 24EP Series PIC24EP64GP206 64 Pin 70MHz 3.3V 64-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC24EP64GP206-I/MR Overview
For space savings, it is available in the 64-VFQFN Exposed Pad package. A Surface Mount mounting method is used. This item can be found in package Tube. It is equipped with a PIC core processor. Maintain a temperature of -40°C~85°C TA while working. Memory type FLASH is used for program memory. The device has 53 I/Os. Based on the PIC24EP64GP206 base part number, it can be compared with other components. QUAD is the position of its terminals on the board. There are a total of 64 terminations in it. Part of the PIC? 24EP series, this electrical component is used in a variety of applications. High efficiency is possible due to the 3.3V supply voltage. MICROCONTROLLER is the uPs/uCs/Peripheral IC chip in this gadget. It is constructed with 64 pins. 64 pins are on it in total. In Microcontrollers, this component is included. Data and programs may be stored on the devices which have a memory size of 64kB. This device works well at 70MHz frequency when it is operating at a high rate of efficiency. In order to fully utilize its adaptability, designers can utilize the supply voltage of 3.3V in their designs. 5 timer/counters are present. This part is part of the PIC family of CPUs. It works with an oscillator type Internal.
PIC24EP64GP206-I/MR Features
64-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC24EP64GP206-I/MR Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24EP64GP206-I/MR Microcontroller applications.
  • Home video and audio
  • Xbox
  • Automatic control
  • Electrocardiogram (EKG)
  • Walkie talkies
  • Smart highways (navigation, traffic control, information monitoring and car service)
  • Volt meter
  • Guidance-GPS
  • Electromechanical control
  • ECG machine
Step5Bar-code shipping tag
PIC24EP64GP206-I/MR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    PIC® 24EP
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    70MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC24EP64GP206
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    53
  • RAM Size
    4K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 22K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 16x10b/12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    9mm