  • PIC18LF4523T-I/ML
PIC18LF4523T-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC18LF4523T-I/ML
HK JDW NO:
536-PIC18LF4523T-I/ML
Package:
44-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC18LF4523T-I/ML
Description:
32KB 16K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 18F Series PIC18LF4523 44 Pin 40MHz 44-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC18LF4523T-I/ML Overview
As a result, it is available in the 44-VQFN Exposed Pad package. Mounted using Surface Mount. It comes in the package?of a Tape & Reel (TR). There is a PIC as core processor in this device. In order to work effectively, the temperature should be kept at -40°C~85°C TA. It has a type of program memory of FLASH. A total of 36 I/Os are available on this device. It has a part number of PIC18LF4523 that can be used to locate similar components. The position of the device is QUAD at terminal. 44 terminations are present in it. The PIC? 18F series contains this electrical component. A number of 44 pins are used to construct it. The method of Surface Mount is used to mount it. On it, there are 44 pins. This component is a part of Microcontrollers. In order to store data and programs, the devices have a memory size of 32kB. There is 2.5/5V power source in this device. This device works well at 40MHz frequency when it is operating at a high rate of efficiency. It appears that there are 4 timers/counters in use. It belongs to the PIC CPU family. Using a Internal oscillator type, it works well.
PIC18LF4523T-I/ML Features
44-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18LF4523T-I/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18LF4523T-I/ML Microcontroller applications.
  • Computer/laptop
  • Routers
  • Industrial instrumentation devices
  • Set-top boxes
  • Robots
  • Walkie talkies
  • Measuring revolving objects
  • Electrocardiogram (EKG)
  • Communication-bluetooth, Wi-Fi, radio
  • Industrial robot
Step5Bar-code shipping tag
PIC18LF4523T-I/ML
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    PIC® 18F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Frequency
    40MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18LF4523
  • Pin Count
    44
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    36
  • RAM Size
    1.5K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V