  • PIC18LF26K80-I/SO
PIC18LF26K80-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC18LF26K80-I/SO
HK JDW NO:
536-PIC18LF26K80-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC18LF26K80-I/SO
Description:
64KB 32K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 18K Series PIC18LF26K80 28 Pin 64MHz 3.3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC18LF26K80-I/SO Overview
A space-saving advantage is that it is included in the 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. Using Surface Mount, it is mounted. It comes in the package?of a Tube. It is equipped with a PIC core processor. Work should be performed at a temperature of -40°C~85°C TA. FLASH is the type of program memory used by it. It has a number of 24I/Os. It has a part number of PIC18LF26K80 that can be used to locate similar components. The terminals of this device are set to DUAL. 28 terminations are present in it. This electrical component is part of the PIC? XLP? 18K series. It is possible to achieve high efficiency with a 3.3V supply voltage. The gadget has MICROCONTROLLER as its uPs/uCs/peripheral IC. For its construction, 28 pins are used. In total, it has 28 pins. Microcontrollers contains this component. Data and programs may be stored on the devices which have a memory size of 64kB. This device achieves excellent efficiency at frequencies of 64MHz. The part is a part of the PIC CPU family. In order to ensure normal operation, the supply voltage (Vsup) must remain above 3V. An oscillator type Internal is required for it to work.
PIC18LF26K80-I/SO Features
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18LF26K80-I/SO Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18LF26K80-I/SO Microcontroller applications.
  • Ipad
  • Answering machines
  • Set-top boxes
  • Monitoring-temperature level, oil level, speed, distance, acceleration
  • Microwave ovens
  • Graphic terminals
  • Fax machines
  • Digital set-top boxes
  • Projector
  • Leakage current tester
Step5Bar-code shipping tag
PIC18LF26K80-I/SO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    CAN, I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    24
  • RAM Size
    3.6K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 32K x 16
  • Connectivity
    ECANbus, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of A/D Converters
    1
  • Number of UART Channels
    2
  • Number of ADC Channels
    8
  • Number of PWM Channels
    5
  • Height
    2.05mm
  • Length
    17.9mm
  • Width
    7.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Series
    PIC® XLP™ 18K
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    64MHz