  • PIC18LF25J50-I/SO
PIC18LF25J50-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC18LF25J50-I/SO
HK JDW NO:
536-PIC18LF25J50-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC18LF25J50-I/SO
Description:
32KB 16K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 18J Series PIC18LF25J50 28 Pin 48MHz 2.5V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC18LF25J50-I/SO Overview
For the purpose of saving space, it is available in the 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. Mounted using Surface Mount. It is available in the Tube package. There is a PIC as core processor in this device. When working, it is recommended that the temperature be kept at -40°C~85°C TA. In terms of its program memory type, it is FLASH. 16 I/Os have been provided by the device. Other components that are comparable to it have the base part number PIC18LF25J50. At DUAL, it has its terminals. Currently, it consists of 28 terminationals. An electrical component such as this is included in the series PIC? XLP? 18J. This is due to the fact that the supply voltage is 2.5V, resulting in high efficiency. UPs/UCS/Peripheral ICs of this gadget are MICROCONTROLLER in order to monitor their performance. For its construction, 28 pins are used. A method of mounting is used, which is Surface Mount. This device has a total of 28 pins. Microcontrollers contains this component. The devices have a maximum memory size of 32kB that can be used to store programs and data. Working at a frequency of 48MHz results in excellent efficiency. 5 timers/counters are in use. As part of the PIC CPU family, this component is included. The oscillator type Internal is used to operate the device.
PIC18LF25J50-I/SO Features
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18LF25J50-I/SO Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18LF25J50-I/SO Microcontroller applications.
  • Automatic staplers
  • Industrial instrumentation devices
  • Graphic terminals
  • Telephone sets
  • Process control devices
  • Hard drives
  • Ipod
  • Digital TVs
  • Gas monitoring systems
  • Missile control
Step5Bar-code shipping tag
PIC18LF25J50-I/SO
    Select All
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Density
    256 kb
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    10
  • Number of SPI Channels
    2
  • Height
    2.35mm
  • Length
    17.9mm
  • Width
    7.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ 18J
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    48MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18LF25J50
  • Pin Count
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    32kB
  • RAM Size
    3.8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V