  • PIC18LF2539T-I/SO
PIC18LF2539T-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC18LF2539T-I/SO
HK JDW NO:
536-PIC18LF2539T-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC18LF2539T-I/SO
Description:
24KB 12K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18LF2539 40MHz 5V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 10635
Step5Bar-code shipping tag
PIC18LF2539T-I/SO
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® 18F
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    OPERATES AT 2V MIN SUPPLY
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    40MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18LF2539
  • Pin Count
    28
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.2V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    24kB
  • Number of I/O
    21
  • RAM Size
    1408 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    24KB 12K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    25mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 5x10b
  • Watchdog Timer
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    12288
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • CPU Family
    PIC
  • Length
    17.87mm
  • Height Seated (Max)
    2.64mm