  • PIC18LF2220-I/SP
PIC18LF2220-I/SP
advertisement
Manufacturer No:
PIC18LF2220-I/SP
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC18LF2220-I/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC18LF2220-I/SP
Description:
4KB 2K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 18F Series PIC18LF2220 28 Pin 40MHz 5V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
PIC18LF2220-I/SP Overview
Due to its space-saving qualities, it is available in the 28-DIP (0.300, 7.62mm) package. Through Hole is used for mounting. It comes in a Tube package. Devices with PIC core processors are available. Work should be performed at a temperature of -40°C~85°C TA. Memory type FLASH is used for program memory. 25 I/Os are present on the device. To find equivalent components, use its PIC18LF2220 base part number. This device has terminals at DUAL. There are a total of 28 terminations in it. It is a member of the PIC? 18F series of electrical components. Using the 5V supply voltage allows for high efficiency. UPs/UCS/Peripheral ICs of this gadget are MICROCONTROLLER in order to monitor their performance. There are 28 pins used in the construction of this device. During the mounting process, the device is mounted based on the Through Hole method. A total of 28 pins are attached to it. It falls under the category of Microcontrollers. Using the devices' 4kB memory size, you can store programs and data. Using a frequency of 40MHz, it is very efficient. It appears that there are 5 timers/counters in use. As part of the PIC CPU family, this component is included. There is also the property of ALSO OPERATES AT 2 V MINIMUM SUPPLY. In order to maintain normal operation, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 4.2V. Using oscillator type Internal makes it work.
PIC18LF2220-I/SP Features
28-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC18LF2220-I/SP Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18LF2220-I/SP Microcontroller applications.
  • Communication-bluetooth, Wi-Fi, radio
  • Broadband technology, video and voice processing
  • Industrial instrumentation devices
  • Electronic jamming systems
  • Walkie talkies
  • Microwave ovens
  • Leakage current tester
  • Smartphones-calling, video calling, texting, email
  • Virtual reality VR robots
  • Fabric
Step5Bar-code shipping tag
PIC18LF2220-I/SP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    2048
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    4.06mm
  • Length
    34.67mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Series
    PIC® 18F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2 V MINIMUM SUPPLY
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    PIC18LF2220
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.2V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    4kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    25
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V