  • PIC18LF14K50-I/P
PIC18LF14K50-I/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC18LF14K50-I/P
HK JDW NO:
536-PIC18LF14K50-I/P
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC18LF14K50-I/P
Description:
16KB 8K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 18K Series PIC18LF14K50 20 Pin 48MHz 3V 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
PIC18LF14K50-I/P Overview
For the purpose of saving space, it is available in the 20-DIP (0.300, 7.62mm) package. It is mounted using the way of Through Hole. In the package Tube, it is included. Device with PIC core processor issupported. Work should be performed at a temperature of -40°C~85°C TA. The type of memory it uses is FLASH. 14 I/Os are present on the device. To find comparable components, use the PIC18LF14K50 base part number. A DUAL position is assigned to its terminals. A 20 termination is contained within it. Part of the PIC? XLP? 18K series, this electrical component is used in a variety of applications. Using the 3V supply voltage allows for high efficiency. MICROCONTROLLER is this gadget's uPs/uC/peripheral IC. It is constructed with 20 pins. It is mounted based on the method of Through Hole. 20 pins are on it in total. This component is a part of Microcontrollers. The devices have a memory size of 16kB that can be used to store programs and data. Power comes from a source of 2/3.3V. At a frequency of 48MHz, it can achieve excellent efficiency. There are currently 4 timers/counters set up on the system. It belongs to the PIC CPU family. 18 is the number of programmable I/O. For normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 2.7V. Using an oscillator type of Internal, it works.
PIC18LF14K50-I/P Features
20-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC18LF14K50-I/P Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18LF14K50-I/P Microcontroller applications.
  • Washing machine
  • Entertainment-radios, CD players, televisions
  • Heater/Fan
  • Laminators
  • Monitoring-temperature level, oil level, speed, distance, acceleration
  • Teletext terminals
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
  • Smoke alarms
  • Playstation
  • Electrocardiogram (EKG)
Step5Bar-code shipping tag
PIC18LF14K50-I/P
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    48MHz
  • Base Part Number
    PIC18LF14K50
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Memory Size
    16kB
  • RAM Size
    768 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Program Memory Size
    16KB 8K x 16
  • Density
    128 kb
  • Height
    4.953mm
  • Length
    26.92mm
  • Width
    7.112mm