  • PIC18LF13K22-I/P
PIC18LF13K22-I/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC18LF13K22-I/P
HK JDW NO:
536-PIC18LF13K22-I/P
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC18LF13K22-I/P
Description:
8KB 4K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 18K Series PIC18LF13K22 20 Pin 64MHz 3.3V 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
PIC18LF13K22-I/P Overview
It is available in the 20-DIP (0.300, 7.62mm) package for the benefit of saving space. Mounted using Through Hole. Tube is the package that contains it. With a processor of PIC cores, the device is powered. The temperature should be kept at -40°C~85°C TA while working. The type of memory in which this program is stored is FLASH. A total of 17 I/Os are available on this device. To find equivalent components, use its PIC18LF13K22 base part number. This device has terminals at DUAL. 20 terminationals are present. An electrical component such as this is included in the series PIC? XLP? 18K. Because the supply voltage is 3.3V, high efficiency can be achieved. uPs/uCs/Peripheral IC for this gadget is MICROCONTROLLER, RISC. It is constructed with 20 pins. Based on the Through Hole method, it is mounted. In total, it has 20 pins. It falls under the category of Microcontrollers. Data and programs may be stored on the devices which have a memory size of 8kB. Power is provided by a source of 2/3.3V. When working at a frequency of 64MHz it is able to achieve excellent efficiency. 4 counters/timers are currently active. CPU family PIC comprises the part. A chip with 18 programmable inputs/outputs is available. For normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 2.7V. Using an oscillator type of Internal, it works.
PIC18LF13K22-I/P Features
20-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC18LF13K22-I/P Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18LF13K22-I/P Microcontroller applications.
  • Toys
  • Virtual reality VR robots
  • Digital TVs
  • Blenders
  • Torpedo guidance
  • ECG machine
  • DVD\DV\MP3 players
  • Accu-check
  • Robots
  • Dialysis machines (performs function of liver)
Step5Bar-code shipping tag
PIC18LF13K22-I/P
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Termination
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    64MHz
  • Base Part Number
    PIC18LF13K22
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    17
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    8KB 4K x 16
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 12x10b
  • Watchdog Timer
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Density
    64 kb
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    18
  • Number of ADC Channels
    12
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    4.953mm
  • Length
    26.92mm
  • Width
    7.112mm