  • PIC18F66K22T-I/MR
PIC18F66K22T-I/MR
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F66K22T-I/MR
HK JDW NO:
536-PIC18F66K22T-I/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC18F66K22T-I/MR
Description:
64KB 32K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18F66K22 64 Pin 64MHz 3.3V 64-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 6996
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F66K22T-I/MR
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® XLP™ 18K
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES WITH 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    64MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18F66K22
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    53
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    64KB 32K x 16
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 16x12b
  • Number of Timers/Counters
    11
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    16
  • Number of I2C Channels
    2
  • Height
    950μm
  • Length
    9mm
  • Width
    9mm