  • PIC18F65K90-E/MR
PIC18F65K90-E/MR
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F65K90-E/MR
HK JDW NO:
536-PIC18F65K90-E/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC18F65K90-E/MR
Description:
32KB 16K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18F65K90 64 Pin 64MHz 3.3V 64-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 5555
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F65K90-E/MR
    Select All
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    53
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    32KB 16K x 16
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    24mA
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 16x12b
    YES
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    8
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • CPU Family
    PIC
  • Length
    9mm
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ 18K
  • Published
    2010
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    64MHz