  • PIC18F6585-I/L
PIC18F6585-I/L
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F6585-I/L
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC18F6585-I/L
Package:
68-LCC (J-Lead)
Datasheet:
PIC18F6585-I/L
Description:
48KB 24K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18F6585 68 Pin 40MHz 68-LCC (J-Lead)
Quantity:
In Stock : 14373
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F6585-I/L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Density
    384 kb
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • Number of Programmable I/O
    53
  • Number of ADC Channels
    12
  • Number of PWM Channels
    2
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    68-LCC (J-Lead)
  • Number of Pins
    68
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® 18F
  • Published
    2004
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    PIC18F6585
  • Pin Count
    68
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    CAN, I2C, SPI, USART
  • Memory Size
    48kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    52
  • RAM Size
    3.25K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.25V~5.5V