  • PIC18F6525T-I/PT
PIC18F6525T-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F6525T-I/PT
HK JDW NO:
536-PIC18F6525T-I/PT
Package:
64-TQFP
Datasheet:
PIC18F6525T-I/PT
Description:
48KB 24K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18F6525 64 Pin 40MHz 5V 64-TQFP
Quantity:
In Stock : 12892
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F6525T-I/PT
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® 18F
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    40MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18F6525
  • Pin Count
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.2V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    48kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    53
  • RAM Size
    3.75K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    48KB 24K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 12x10b
  • Watchdog Timer
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    3840
  • Number of Serial I/Os
    2
  • Number of External Interrupts
    4
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm