  • PIC18F4515T-I/ML
PIC18F4515T-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F4515T-I/ML
HK JDW NO:
536-PIC18F4515T-I/ML
Package:
44-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC18F4515T-I/ML
Description:
48KB 24K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18F4515 40MHz 5V 44-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 3071
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F4515T-I/ML
    Select All
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    PIC18F4515
  • Pin Count
    44
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    48kB
  • Number of I/O
    36
  • RAM Size
    3.8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    48KB 24K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 13x10b
  • Watchdog Timer
    NO
  • Data Bus Width
    8b
    NO
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Length
    8mm
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    44-VQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® 18F