  • PIC18F25K80-E/SS
PIC18F25K80-E/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F25K80-E/SS
HK JDW NO:
536-PIC18F25K80-E/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC18F25K80-E/SS
Description:
32KB 16K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18F25K80 28 Pin 64MHz 3.3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 2326
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F25K80-E/SS
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ 18K
  • Published
    2011
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    64MHz
  • Base Part Number
    PIC18F25K80
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    CAN, I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    24
  • RAM Size
    3.6K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Connectivity
    ECANbus, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 8x12b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of UART Channels
    2
  • Number of ADC Channels
    8
  • Number of SPI Channels
    1
  • Height
    1.85mm
  • Length
    10.5mm
  • Width
    5.6mm