  • PIC18F25K20-E/SO
PIC18F25K20-E/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F25K20-E/SO
HK JDW NO:
536-PIC18F25K20-E/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC18F25K20-E/SO
Description:
32KB 16K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 18K Series PIC18F25K20 28 Pin 48MHz 3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC18F25K20-E/SO Overview
There is an option to purchase it in the 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package, which saves space. In this case, it is mounted using the method of Surface Mount. Package Tube contains it. PIC core processor is present on the device. Work should be performed at a temperature of -40°C~125°C TA. The type of memory in which this program is stored is FLASH. 24 I/Os have been provided by the device. A component with the same part number as PIC18F25K20 can be compared to other similar components. The position of the device is DUAL at terminal. As far as terminations are concerned, there are 28 terminations present. The electrical component is part of the series PIC? XLP? 18K. It is possible to achieve high efficiency with a 3V supply voltage. This gadget has MICROCONTROLLER as its uPs/uCs/Peripheral IC. A number of 28 pins are used to construct it. It is mounted based on the method of Surface Mount. This device has a total of 28 pins. Microcontrollers contains this component. Using the devices' 32kB memory size, you can store programs and data. Power is provided by a 2/3.3V source. It performs extremely well at a frequency of 48MHz. A total of 4 timers/counters have been set up. PIC CPUs are included in this part. There are 25 programmable I/Os in the device. Normally, the supply voltage (Vsup) should remain above 2.7V. Using an oscillator type Internal, it operates.
PIC18F25K20-E/SO Features
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18F25K20-E/SO Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18F25K20-E/SO Microcontroller applications.
  • Paper shredders
  • Playstation
  • ECG machine
  • Process control devices
  • Smoke alarms
  • Coffee machines
  • Pacemakers (used to control abnormal heart rhythm)
  • Home video and audio
  • Food and beverage
  • Vacuum cleaners
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F25K20-E/SO
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Series
    PIC® XLP™ 18K
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    48MHz
  • Base Part Number
    PIC18F25K20
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.5V
  • Power Supplies
    2/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    24
  • RAM Size
    1.5K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 11x10b
  • Number of Timers/Counters
    4
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    25
  • Number of ADC Channels
    11
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    2.35mm
  • Length
    17.9mm
  • Width
    7.5mm