  • PIC18F258T-I/SO
PIC18F258T-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F258T-I/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC18F258T-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC18F258T-I/SO
Description:
32KB 16K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 18F Series PIC18F258 28 Pin 40MHz 5V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC18F258T-I/SO Overview
It is available in the 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package for the benefit of saving space. Surface Mount is the way to mount it. This item can be found in package Tape & Reel (TR). The device runs in PIC core processor. When working, the temperature should be kept at -40°C~85°C TA. There is FLASH program memory in it. It has a number of 22I/Os. Other components that are comparable to it have the base part number PIC18F258. This device has terminals at DUAL. It has 28 terminationals. The PIC? 18F series contains this electrical component. The supply voltage of 5V allows for high efficiency. The gadget has MICROCONTROLLER, RISC for its uPs, uC, and peripheral ICs. There are 28 pins used in the construction of this device. In total, it has 28 pins. It belongs to the subcategory Microcontrollers. Data and programs may be stored on the devices which have a memory size of 32kB. A 5V power source powers it. The system is highly efficient when working at a frequency of 40MHz. Designers can fully utilize the supply voltage of 5V's adaptability while employing it. 4 timers/counters are in use. It is one of the members of the CPU family PIC. An oscillator of type External is used.
PIC18F258T-I/SO Features
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18F258T-I/SO Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18F258T-I/SO Microcontroller applications.
  • 3D printers
  • Copiers
  • Teletext terminals
  • Switches
  • Fax machines
  • Traditional industrial transformation
  • Blenders
  • Hard drives
  • Smartphones-calling, video calling, texting, email
  • Printers
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F258T-I/SO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    PIC® 18F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    40MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18F258
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    CAN, I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    22
  • RAM Size
    1.5K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 16K x 16
  • Connectivity
    CANbus, I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 5x10b
  • Watchdog Timer
  • Access Time
    40 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    4
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • CPU Family
    PIC
  • Length
    17.87mm