  • PIC18F2480-I/SO
PIC18F2480-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F2480-I/SO
HK JDW NO:
536-PIC18F2480-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC18F2480-I/SO
Description:
16KB 8K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 18F Series PIC18F2480 28 Pin 40MHz 4.5V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC18F2480-I/SO Overview
There is an option to purchase it in the 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package, which saves space. In this case, it is mounted using the method of Surface Mount. Package Tube contains it. Devices with PIC core processors are available. When working, the temperature should be kept at -40°C~85°C TA. There is FLASH program memory in it. 25 I/Os can be found on it. It has a part number of PIC18F2480 that can be used to locate similar components. The terminals of this device are set to DUAL. This circuit consists of 28 terminationals. It is a member of the PIC? 18F series of electrical components. This is due to the fact that the supply voltage is 4.5V, resulting in high efficiency. As for the uPs/uCs/peripheral ICs, this gadget has MICROCONTROLLER. 28 pins are used to construct it. According to Surface Mount, it is mounted. It has a total of 28 pins on it. The component is included in Microcontrollers. Using the devices' 16kB memory size, you can store programs and data. Power comes from a source of 5V. At a frequency of 40MHz, it exhibits excellent efficiency. The supply voltage of 5V's adaptability can be fully utilised by designers. A total of 4 timers/counters have been set up. The part is a part of the PIC CPU family. Using a Internal oscillator type, it works well.
PIC18F2480-I/SO Features
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18F2480-I/SO Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18F2480-I/SO Microcontroller applications.
  • Instrument control
  • Fire alarms
  • Computed Tomography (CT scan)
  • Projector
  • Information appliances (networking of household appliances)
  • Oil and gas
  • Wastewater treatment
  • Glucose monitoring systems (for Type 1 Diabetes)
  • Mice
  • Digital set-top boxes
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F2480-I/SO
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    PIC® 18F
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    1W
    250
  • Supply Voltage
    4.5V
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    PIC18F2480
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    CAN, I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
    25
  • Nominal Supply Current
    400μA
  • RAM Size
    768 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V~5.5V
  • Program Memory Size
    16KB 8K x 16
  • Connectivity
    CANbus, I2C, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    40 μs
    4
  • Address Bus Width
    8b
  • Density
    128 kb
  • Height
    2.35mm
  • Length
    17.9mm
  • Width
    7.5mm