  • PIC18F23K20-I/SO
PIC18F23K20-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F23K20-I/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC18F23K20-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC18F23K20-I/SO
Description:
8KB 4K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 18K Series PIC18F23K20 28 Pin 64MHz 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC18F23K20-I/SO Overview
A space-saving advantage is that it is included in the 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. The way of mounting it is Surface Mount. It comes in a Tube package. The device runs in PIC core processor. Working at -40°C~85°C TA temperature is recommended. The type of memory it uses is FLASH. A total of 24 I/Os are present. Based on the PIC18F23K20 base part number, it can be compared with other components. DUAL is the position of its terminals on the board. It has 28 terminationals. An electrical component such as this is included in the series PIC? XLP? 18K. uPs/uCs/Peripheral IC for this gadget is MICROCONTROLLER. A number of 28 pins are used to construct it. Based on the Surface Mount method, it is mounted. It is equipped with 28 pins in total. It is one of the components included in Microcontrollers. Data and programs can be stored on the devices with a memory size of 8kB. Using a frequency of 64MHz, it is very efficient. 4 counters/timers are currently active. It is one of the members of the CPU family PIC. The number 25 represents the number of programmable I/O ports on the board. For normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 3V. Using an oscillator type Internal, it operates.
PIC18F23K20-I/SO Features
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18F23K20-I/SO Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18F23K20-I/SO Microcontroller applications.
  • ECG machine
  • Laminators
  • Dishwashers
  • Aerospace navigation systems
  • Accu-check
  • Wastewater treatment
  • Food and beverage
  • Mobile computers
  • Security systems
  • Electronic jamming systems
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F23K20-I/SO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ 18K
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Frequency
    64MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18F23K20
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    8kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    24
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Number of Bits
    8
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    8KB 4K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 11x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Density
    64 kb
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of A/D Converters
    1
  • Number of Programmable I/O
    25
  • Number of ADC Channels
    11
  • Number of PWM Channels
    2
  • Height
    2.35mm
  • Length
    17.9mm
  • Width
    7.5mm