  • PIC18F13K50-E/P
PIC18F13K50-E/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F13K50-E/P
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC18F13K50-E/P
Package:
PDIP
Datasheet:
PIC18F13K50-E/P
Description:
Microcontroller 3V PDIP
Quantity:
In Stock : 6164
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F13K50-E/P
  • Package / Case
    PDIP
  • Surface Mount
    NO
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 20 MHZ
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2/5V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    14
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Supply Current-Max
    15mA
  • Bit Size
    8
  • Frequency (Max)
    48MHz
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    4096
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • CPU Family
    PIC
  • RAM (bytes)
    512
  • Length
    26.162mm
  • Height Seated (Max)
    5.334mm
  • Width
    7.62mm