  • PIC17C44-16I/PT
PIC17C44-16I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC17C44-16I/PT
HK JDW NO:
536-PIC17C44-16I/PT
Package:
44-TQFP
Datasheet:
PIC17C44-16I/PT
Description:
16KB 8K x 16 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 17C Series PIC17C44 44 Pin 16MHz 5V 44-TQFP
Purchasing and Inquiry
PIC17C44-16I/PT Overview
For the purpose of saving space, it is available in the 44-TQFP package. Surface Mount is the way to mount it. A package of Tray contains it. With a processor of PIC cores, the device is powered. During work, the temperature should remain at -40°C~85°C TA. OTP is the type of program memory used by it. 33 I/Os have been provided by the device. A comparable component can be found by using the base part number PIC17C44. At QUAD, it has its terminals. A 44 termination is contained within it. Part of the PIC? 17C series, this electrical component is used in a variety of applications. Because of the 5V voltage of the supply, high efficiency can be achieved. In this gadget, MICROCONTROLLER, RISC is the device's uPs/uCs/Peripheral IC. A total of 44 pins are used in its construction. 44 pins are on it in total. This component is a part of Microcontrollers. Data and programs can be stored on the devices with a memory size of 16kB. A 5V source of power is being used to run it. Working at a frequency of 16MHz results in excellent efficiency. While deploying 5V, designers will be able to fully take advantage of its adaptability. 4 timers/counters are in use. It is part of the PIC CPU family. There is an oscillator type External used in this circuit.
PIC17C44-16I/PT Features
44-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC17C44-16I/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC17C44-16I/PT Microcontroller applications.
  • Dishwashers
  • 3D printers
  • Security systems
  • Automatic staplers
  • Binding machines
  • Automatic control
  • Copiers
  • Calculator
  • Toasters
  • Air fryers
Step5Bar-code shipping tag
PIC17C44-16I/PT
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • Series
    PIC® 17C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    16MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC17C44
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    SCI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    33
  • RAM Size
    454 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    OTP
  • Program Memory Size
    16KB 8K x 16
  • Connectivity
    UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
  • Access Time
    16 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Address Bus Width
    16
  • ROM (words)
    8192
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    10mm