  • PIC16LF877T-04I/PQ
PIC16LF877T-04I/PQ
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF877T-04I/PQ
HK JDW NO:
536-PIC16LF877T-04I/PQ
Package:
44-QFP
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16LF877 44 Pin 4MHz 5V 44-QFP
Quantity:
In Stock : 6833
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF877T-04I/PQ
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    44-QFP
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® 16F
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    4MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16LF877
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    14kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    33
  • RAM Size
    368 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    2mA
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    NO
  • Data Bus Width
    8b
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    8192
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Length
    10mm