  • PIC16LF723A-I/MV
PIC16LF723A-I/MV
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF723A-I/MV
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16LF723A-I/MV
Package:
28-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16LF723A-I/MV
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 16F Series PIC16LF723A 28 Pin 20MHz 3.3V 28-UFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC16LF723A-I/MV Overview
There is an option to purchase it in the 28-UFQFN Exposed Pad package, which saves space. Mounted using Surface Mount. In the package Tube, it is included. Devices with PIC core processors are available. When working, the temperature should be kept at -40°C~85°C TA. It has a type of program memory of FLASH. A total of 25 I/Os are available on this device. A comparable component can be found by using the base part number PIC16LF723A. This device has terminals at QUAD. In this case, there are 28 terminationals. An electrical component such as this is included in the series PIC? XLP? 16F. High efficiency is possible due to the 3.3V supply voltage. This gadget has MICROCONTROLLER, RISC as its uPs/uCs/Peripheral IC. It is constructed with 28 pins. It has a total of 28 pins on it. The component is included in Microcontrollers. Memory size for the devices is 7kB, which can be used to store programs and data. This device works well at 20MHz frequency when it is operating at a high rate of efficiency. A total of 3 timers/counters have been set up. It is a member of the PIC family of CPUs. An oscillator of type Internal is used.
PIC16LF723A-I/MV Features
28-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16LF723A-I/MV Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16LF723A-I/MV Microcontroller applications.
  • Digital set-top boxes
  • Calculators
  • PDAs, game consoles
  • Robotic prosthetic limbs
  • Accu-check
  • DCS control intelligent sensor
  • Automatic staplers
  • Telephone sets
  • Security systems
  • Industrial instrumentation devices
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF723A-I/MV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Base Part Number
    PIC16LF723A
  • Pin Count
    28
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    7kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    25
  • RAM Size
    192 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    8
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 11x8b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    4096
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    11
  • Number of PWM Channels
    2
  • Number of USB Channels
    1
  • Height
    500μm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-UFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    20MHz