  • PIC16LF723-E/SS
PIC16LF723-E/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF723-E/SS
HK JDW NO:
536-PIC16LF723-E/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16LF723-E/SS
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 16F Series PIC16LF723 28 Pin 20MHz 3.3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16LF723-E/SS Overview
There is a 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package available to save space. This is mounted using the Surface Mount method. It is available in the Tube package. Device with PIC core processor issupported. During work, the temperature should remain at -40°C~125°C TA. Memory type FLASH is used for program memory. 25 I/Os are present on the device. In order to find similar components, it has a base part number of PIC16LF723. At DUAL, it has its terminals. Currently, it consists of 28 terminationals. An electrical component such as this is included in the series PIC? XLP? 16F. The 3.3V supply voltage enables high efficiency. As for the uPs/uCs/peripheral ICs, this gadget has MICROCONTROLLER. It is constructed using 28 pins. The mounting of this device is carried out following the method of Surface Mount. A total of 28 pins are attached to it. It is one of the components included in Microcontrollers. In the device, there is a memory capacity of 7kB which may be used to store programs and data. In this case, 2.8mA represents the maximum current supply. The system is highly efficient when working at a frequency of 20MHz. There are currently 3 timers/counters set up on the system. It is part of the PIC CPU family. Using a Internal oscillator type, it works well.
PIC16LF723-E/SS Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16LF723-E/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16LF723-E/SS Microcontroller applications.
  • Entertainment-radios, CD players, televisions
  • Smartphone
  • Automatic staplers
  • Data acquisition and control
  • Sonography (Ultrasound imaging)
  • Home appliances
  • Teletext terminals
  • Smartphones-calling, video calling, texting, email
  • Calculator
  • Industrial instrumentation devices
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF723-E/SS
    Select All
  • Supply Current-Max
    2.8mA
  • Data Converter
    A/D 11x8b
    8b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    4096
  • Number of ADC Channels
    11
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    1.85mm
  • Length
    10.5mm
  • Width
    5.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16LF723
  • Pin Count
  • Interface
    I2C, SCI, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    7kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    25
  • RAM Size
    192 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V