  • PIC16LF722-I/ML
PIC16LF722-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF722-I/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16LF722-I/ML
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16LF722-I/ML
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 16F Series PIC16LF722 28 Pin 20MHz 3.3V 28-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC16LF722-I/ML Overview
Due to its space-saving qualities, it is available in the 28-VQFN Exposed Pad package. Surface Mount is the way to mount it. A package of Tube contains it. It is equipped with a PIC core processor. The temperature should be kept at -40°C~85°C TA while working. In terms of its program memory type, it is FLASH. 25 I/Os can be found on it. Based on the PIC16LF722 base part number, it can be compared with other components. The terminals of this device are set to QUAD. There are a total of 28 terminations in it. It is a member of the PIC? XLP? 16F series of electrical components. By using a 3.3V voltage supply, high efficiency is possible. UPs/UCS/Peripheral ICs of this gadget are MICROCONTROLLER in order to monitor their performance. The structure is constructed from 28 pins. This mount is done in accordance with the method of Surface Mount. In total, it has 28 pins. This is a component included in Microcontrollers. Memory size for the devices is 3.5kB, which can be used to store programs and data. This device achieves excellent efficiency at frequencies of 20MHz. A total of 3 timers/counters have been set up. This part is an integral part of the PIC CPU family. Using a Internal oscillator type, it works well.
PIC16LF722-I/ML Features
28-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16LF722-I/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16LF722-I/ML Microcontroller applications.
  • Home video and audio
  • Data acquisition and control
  • Electromechanical control
  • Hand-held metering systems
  • Digital TVs
  • Safety -airbags, automatic braking system (ABS)
  • Graphic terminals
  • Calculators
  • Tape drives
  • DCS control intelligent sensor
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF722-I/ML
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16LF722
  • Pin Count
    28
  • Interface
    I2C, SCI, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    3.5kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    25
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 11x8b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Density
    32 kb
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    11
  • Number of PWM Channels
    2
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    950μm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz