  • PIC16LF1938-E/SO
PIC16LF1938-E/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF1938-E/SO
HK JDW NO:
536-PIC16LF1938-E/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC16LF1938-E/SO
Description:
28KB 16K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 16F Series PIC16LF1938 28 Pin 32MHz 3.3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16LF1938-E/SO Overview
Due to its space-saving qualities, it is available in the 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. Surface Mount is the way to mount it. Tube is the package that contains it. It is equipped with a PIC core processor. Work should be performed at a temperature of -40°C~125°C TA. FLASH is the type of program memory used by it. 25 I/Os can be found on it. A component with the same part number as PIC16LF1938 can be compared to other similar components. At DUAL, it has its terminals. It consists of 28 terminationals. This electrical component is part of the PIC? XLP? 16F series. This is due to the fact that the supply voltage is 3.3V, resulting in high efficiency. In this gadget, MICROCONTROLLER, RISC is the device's uPs/uCs/Peripheral IC. A total of 28 pins are used in its construction. There are 28 pins on it. In the subcategory of Microcontrollers, this component is included. Memory size for the devices is 28kB, which can be used to store programs and data. 8mA is the maximum supply current. Powered by a 2/3.3V source. It is highly efficient when it works at a frequency of 32MHz. There are currently 5 timers/counters set up on the system. CPU family PIC comprises the part. Moreover, it also has the property of ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 16 MHZ. It works with an oscillator type Internal.
PIC16LF1938-E/SO Features
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16LF1938-E/SO Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16LF1938-E/SO Microcontroller applications.
  • Food and beverage
  • Digital cameras
  • Instrument control
  • Industrial robot
  • Data acquisition and control
  • Oscilloscopes
  • DDC control
  • Leakage current tester
  • Firewalls
  • Nintendo
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF1938-E/SO
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 16 MHZ
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16LF1938
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2/3.3V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    28kB
  • Number of I/O
    25
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    28KB 16K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    8mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 11x10b
  • Watchdog Timer
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    16384
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Length
    17.9mm