  • PIC16LF18877T-I/ML
PIC16LF18877T-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF18877T-I/ML
HK JDW NO:
536-PIC16LF18877T-I/ML
Package:
44-VQFN Exposed Pad
Description:
56KB 32K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF18877 3V 44-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 8698
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF18877T-I/ML
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    44-VQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    44
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
  • HTS Code
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    PIC16LF18877
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N44
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Number of I/O
    36
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Size
    56KB 32K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 35x10b; D/A 1x5b
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    32768
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • Screening Level
    TS 16949
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm