  • PIC16LF18326-I/SL
PIC16LF18326-I/SL
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF18326-I/SL
HK JDW NO:
536-PIC16LF18326-I/SL
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
PIC16LF18326-I/SL
Description:
28KB 16K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF18326 3V 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 17071
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF18326-I/SL
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Published
    2016
    14
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    PIC16LF18326
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V
  • Number of I/O
    12
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Size
    28KB 16K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    2.9mA
  • Data Converter
    A/D 11x10b; D/A 1x5b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    16384
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Number of Timers
    7
  • Number of External Interrupts
    1
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Length
    8.65mm
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Width
    3.9mm