  • PIC16LF18325-E/SL
PIC16LF18325-E/SL
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF18325-E/SL
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16LF18325-E/SL
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
PIC16LF18325-E/SL
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF18325 32MHz 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 17219
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF18325-E/SL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC16LF18325
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    2/3.3V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    14kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    12
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    2.9mA