  • PIC16LF18324-E/ST
PIC16LF18324-E/ST
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF18324-E/ST
HK JDW NO:
536-PIC16LF18324-E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
PIC16LF18324-E/ST
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF18324 32MHz 3V 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 14667
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF18324-E/ST
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Published
    2016
  • Number of Terminations
    14
  • HTS Code
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC16LF18324
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    3.2mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 11x10b; D/A 1x5b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    8192
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Number of Timers
    7
  • Number of External Interrupts
    1
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Length
    5mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    4.4mm