  • PIC16LF1823-E/P
PIC16LF1823-E/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF1823-E/P
HK JDW NO:
536-PIC16LF1823-E/P
Package:
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC16LF1823-E/P
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 16F Series PIC16LF1823 14 Pin 32MHz 2.3V 14-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
PIC16LF1823-E/P Overview
A space-saving advantage is that it is included in the 14-DIP (0.300, 7.62mm) package. Through Hole is used for mounting. A package of Tube contains it. It is equipped with a PIC core processor. When working, the temperature should be kept at -40°C~125°C TA. Its type of program memory is FLASH. 12 I/Os are present on the device. To find comparable components, use the PIC16LF1823 base part number. The position of the device is DUAL at terminal. This circuit consists of 8 terminationals. In the PIC? XLP? 16F series, this electrical component is found. Using the 2.3V supply voltage allows for high efficiency. UPs/UCS/Peripheral ICs of this gadget are MICROCONTROLLER, RISC in order to monitor their performance. There are 14 pins used in the construction of this device. It is equipped with 8 pins in total. It is one of the components included in Microcontrollers. Data and programs may be stored on the devices which have a memory size of 3.5kB. At a frequency of 32MHz, it exhibits excellent efficiency. There are currently 3 timers/counters set up on the system. This part is an integral part of the PIC CPU family. An oscillator type Internal is required for it to work.
PIC16LF1823-E/P Features
14-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC16LF1823-E/P Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16LF1823-E/P Microcontroller applications.
  • DDC control
  • Oscilloscopes
  • Answering machines
  • Ipod
  • Projector
  • Home appliances
  • Auto-breaking system
  • Paper shredders
  • Food and beverage
  • DCS control intelligent sensor
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF1823-E/P
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    14-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Published
    2010
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    8
  • ECCN Code
    EAR99
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    2.3V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC16LF1823
  • Pin Count
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    3.5kB
  • Number of I/O
    12
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    8b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
  • Number of SPI Channels
    1
  • Height
    190μm
  • Length
    19.56mm
  • Width
    7.112mm