  • PIC16LF1717T-I/PT
PIC16LF1717T-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF1717T-I/PT
HK JDW NO:
536-PIC16LF1717T-I/PT
Package:
44-TQFP
Datasheet:
PIC16LF1717T-I/PT
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF1717 44 Pin 32MHz 3V 44-TQFP
Quantity:
In Stock : 8940
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF1717T-I/PT
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    IT ALSO OPERATES AT 16MHZ AT 1.8V MIN SUPPLY
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC16LF1717
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    14kB
  • Number of I/O
    35
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 28x10b; D/A 1x5b, 1x8b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    8192
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • Screening Level
    TS 16949
  • Number of ADC Channels
    28
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm