  • PIC16LF1618-E/SS
PIC16LF1618-E/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF1618-E/SS
HK JDW NO:
536-PIC16LF1618-E/SS
Description:
Microcontroller 3V
Quantity:
In Stock : 1814
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF1618-E/SS
    YES
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    IT ALSO OPERATES AT 16 MHZ IN 1.8V MINIMUM SUPPLY
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G20
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Number of I/O
    18
  • Speed
    32 MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Bit Size
    8
  • DAC Channels
  • ROM Programmability
    FLASH
  • Length
    7.2mm
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Width
    5.3mm