  • PIC16LF1614-E/ML
PIC16LF1614-E/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF1614-E/ML
HK JDW NO:
536-PIC16LF1614-E/ML
Package:
QFN
Datasheet:
Description:
Microcontroller 3V QFN
Quantity:
In Stock : 14261
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF1614-E/ML
  • Package / Case
    QFN
  • Surface Mount
    YES
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    IT ALSO OPERATES AT 16 MHZ IN 1.8V MINIMUM SUPPLY
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N16
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Number of I/O
    12
  • Speed
    32 MHz
  • Clock Frequency
    32MHz
  • DAC Channels
  • ROM Programmability
    FLASH
  • Length
    4mm
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Width
    4mm