  • PIC16LF15324-E/SL
PIC16LF15324-E/SL
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF15324-E/SL
HK JDW NO:
536-PIC16LF15324-E/SL
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
PIC16LF15324-E/SL
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF15324 3V 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 10701
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF15324-E/SL
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    14
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES WITH 1.8VMIN @16MHZ
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    PIC16LF15324
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Number of I/O
    12
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 11x10b; D/A 1x5b
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • EEPROM Size
    224 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • Screening Level
    TS 16949
  • Length
    8.65mm
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Width
    3.9mm